Kryteria wyboru frontów meblowych
Obecnie bardzo dużo klientów wykańczając lub remontując swój dom czy mieszkanie, decyduje się na zlecenie wykonania umieszczonych w nich mebli na wymiar. Takie rozwiązanie daje im po prostu możliwość idealnego dostosowania stosowanych mebli do swoich potrzeb. Najczęściej takie decyzje są podejmowane w przypadku mebli kuchennych. Klienci cenią tę możliwość ze względu na to, że dzięki temu mogą samodzielnie wybrać wszystkie wykorzystane do stworzenia tych mebli materiały. Mogą także sami wybrać rodzaj zastosowanych w nich frontów meblowych. Więcej na temat dostępnych możliwości i rodzajów frontów meblowych przeczytasz w naszym dzisiejszym wpisie na blogu.
Od czego powinien zależeć wybór frontów meblowych?
Nasz tekst rozpoczniemy jednak od opisania umieszczonych w temacie tekstu kryteriów wyborów frontów meblowych. Nie w każdym pomieszczeniu i nie przy każdym sposobie aranżacji wnętrza dobrze się sprawdzą nie tylko te same kolory frontów, ale także te same ich rodzaje. Dokonując wyboru trzeba więc brać pod uwagę m.in. to, jakie w danym pomieszczeniu zostały lub planuje się zastosować elementy dekoracyjne, jaka jest w tym pomieszczeniu zastosowana kolorystyka oraz jakie w nim panują warunki. Ma to szczególne znaczenie w pomieszczeniach, w których zazwyczaj jest nieco większa wilgotność powietrza oraz częstsze zmiany temperatury powietrza, czyli w takich pomieszczeniach, jak kuchnie, aneksy kuchenne oraz łazienki i ubikacje. Zastosowane w nich fronty meblowe muszą być po prostu odporne i dobrze znosić tak trudne warunki.
A jakie rodzaje frontów meblowych są obecnie najchętniej wybierane przez klientów, którzy zlecają wykonanie mebli na zamówienie?
Rodzaje frontów meblowych
Obecnie firmy stolarskie stosują bardzo dużo rodzajów frontów meblowych. Te rodzaje materiałów są oczywiście przede wszystkim stosowane przy wykonywaniu kuchni na wymiar. Jakie rodzaje frontów meblowych są szczególnie często wybierane i dlaczego?
Obecnie tworząc meble kuchenne na wymiar, klienci najczęściej decydują się na zastosowanie w nich następujących rodzajów frontów:
- Foliowane fronty meblowe – Czyli pokryte folią PCV fronty z 16- lub 19-milimetrowej płyty pilśniowej z płyty MDF, czyli ze sprasowanych włókien drzewnych lub z płyty wiórowej. Tego rodzaju fronty szafek charakteryzują się przede wszystkim niską ceną, przez co są jednymi z najchętniej wybieranych przez klientów. Dużą ich zaletą jest też dostępność wielu sposobów wykończenia, dzięki czemu mogą mieć dowolny wygląd. Ich minusem jest z kolei to, że niezbyt dobrze znoszą działanie wysokich temperatur, przez co nie powinno się ich umieszczać w pobliżu płyty grzewczej lub piekarnika.
- Laminowane fronty meblowe – Ten rodzaj frontów meblowych jest wykonany z trójwarstwowej płyty wiórowej lub pilśniowej, pokrytej z jednej lub z dwóch stron laminatem, czyli papierem dekoracyjnym, który został zaimpregnowany żywicą termoutwardzalną. Takie fronty także cechują się niskim kosztem zakupu i jednocześnie też są bardzo odporne nawet na działanie wysokich temperatur. Ich minusem jest jednak to, że mogą mieć tylko gładką fakturę, bez frezowania.
- Fronty meblowe akrylowe – Jest to nieco ulepszona wersja frontów foliowanych lub laminowanych. Wykonane są z płyt MDF, pokrytych wykazującą dużą odporność na zarysowania i na działanie takich czynników, jak zwiększona wilgotność powietrza czy wysokie temperatury, powłoką akrylową. Takie fronty są oczywiście nieco droższe, ale z pewnością będą dużo trwalsze niż ich tańsze odpowiedniki.
- Fornirowane fronty meblowe – Tego typu fronty meblowe doskonale imitują wygląd naturalnego drewna, dzięki czemu są znakomitym rozwiązaniem dla osób, które chciałyby mieć meble drewniane, ale nie mają na to wystarczającej ilości pieniędzy. Obecnie dostępnych jest bardzo dużo wybarwień i sposobów wykończenia fornirów meblowych. Największą zaletą takich frontów jest oczywiście ich estetyka. Minusem natomiast możliwość odkształcania się forniru pod wpływem zbyt wysokiej wilgotności powietrza lub działania wysokiej temperatury.